Çift Dil Bilmenin Yararları
Çift Dil Bilmenin Yararları

Çift Dil Bilmenin Yararları

(Getty Images)

İnsan beyni birden fazla dilde çalışacak biçimde evrimleşmiştir. Bunu dünyadaki birçok insanın birden fazla dil bilmesi kanıtlıyor. Peki bu kadar çok dil bilmek kolay mı? Birden fazla dil bilmeyenler neden zorlanıyor ve neleri kaçırıyor?

Dünya çapında insanların %65 ile %75’i en az iki dil biliyor. Birçok ülkenin birden fazla dil konuşuyor ve resmi ulusal dilleri var. Birden çok dil bilme yaşamın tüm aşamalarında bir dizi bilişsel işlevi geliştirir. Bilime göre birden fazla dil bilmek sizi daha zengin, daha çekici ve daha akıllı yapabilir.  

Halihazırda iki dil konuşabiliyorsanız ve o dilleri konuşmakta iyinseniz üçüncü veya dördüncü bir dili öğrenmeyi çok daha kolay öğrenebilirsiniz. İki dil bilenler, ana dillerinin dışında bir dünyada çalışmak zorunda olduklarında görevlerinde daha iyi olmaktadırlar. Problem çözme ve odaklanma becerisi daha fazla gelişmiştir.

İki dilli insanların beyinlerinin yürütme kontrollerini her zaman kullanıldığı belirlenmiştir. Beyin görüntüleme çalışmaları, iki dil bilen bir kişinin bir dilde konuşurken beynin, sürekli olarak diğer dildeki kelimeleri ve dilbilgisini kullanma dürtüsünü bastırmaya çalıştığı göstermektedir. Bu da çok dil bilen insanların beyinlerinin gün boyu bilinçaltında diğer dilleri engellemede çalışmaktadır. Beynin

Araştırmalar, iki ve daha fazla dil bilenlerin empati yeteneklerinin daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Ana dilinden faklı dil sistemini bilmek, diğer insanların davranışlarını anlamada yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda İki dillilik, olayları farklı görmeye yardımcı olur. Çok dil bilen insanlar, konuştukları dilin anlamlarına göre olayların farklı yorumlar.  Birçok insan farklı dillerde konuşurken kendilerini farklı bir insanmış gibi hissettiklerini belirtmektedir. Ne demişler bir dil bir insan iki dil iki insan.

İki dilli insanlar genel olarak daha popülerdir ve göze daha çekici gözükürler. İki dillilik, zihnin gelişmesine yardımcı olduğundan bireyleri sosyal olarak daha olgun ve daha sohbetçi yapmaktadır.  Yapılan bir çalışmada kendi ana dilinden başka bir konuşan bireyler daha çekici gözükmüştür. Çalışamaya göre İtalyanca,  Portekizce ve Fransızca kalp atışını hızlandıran dillerden.

İki dilliğin belki de en önemli faydası bunama riskini ve Alzheimer olasılığını azaltmasıdır. Konuyla ilgili çalışmalar iki dilliliğin insanların bunama rahatsızlığının başlangıcını yavaşlattığını göstermektedir.

Araştırmaların gösterdiği gibi birden fazla dil bilmek oldukça önemli bir özellik. Ayrıca dil öğrenmek kişinin geleceği için de önemli bir yatırım. Ancak özellikle dil bilenlerin genellikle daha iyi eğitim görmüş, daha zengin ve ayrıcalıklı insanların olduğu ülkelerde bu karmaşık sorunun çözülmesine odaklanılmalıdır. Bu sorunun çözümü olsun olmasın iki dil bilmeyen insanlar, olabildiğince çok dilde konuşmaya çalışmalılar. Yeni bir dil öğrenmek sizin için iyidir ve sürekli denemeye devam etmelisiniz.

Kaynak: https://bigthink.com/neuropsych/learn-new-language-adult/
https://www.bbc.com/future/article/20160811-the-amazing-benefits-of-being-bilingual
Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir