Deprem kayıpları üzerine…
Ülkemiz şu anda deprem dolayısıyla zor zamanlar içerisinde ve ailesini, arkadaşlarını ya da akrabalarını kaybeden birçok vatandaşımız bulunuyor. AkademikLink ekibi olarak herkesin kayıpları için üzgün olduğumuzu belirtmenin yanı sıra bu bölgelerdeki kişilerin yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve mümkün olduğunca maddi ve manevi olarak destek olmak adına burada olduğumuzu belirtmek isterim. Şu anda toplanan bağışların dışında yayın ve yazılarımızla ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşıp faydalı olmayı prensip olarak benimsiyoruz. Bu yazıyı yazma amacım da bu hocalarım.


Öncelikle kayıp durumlarında yaşanan yas sürecinden bahsetmek istiyorum. Yaşanan afet durumlarında önerilen güçlü olmak zorundasınız baskısından arınıp yas süreçlerini normalleştirelim isterim. Bu gibi durumlarda Kübler-Ross modelinde de olduğu gibi inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi basamakların görülmesi mümkün. Bu konuda bilgilendirme yapmamın nedeni ise herhangi bir fazdaki duyguları hissettiğinizde yaşadığınız duygu ve durumu tanımlayabilmeniz ve kendinizi “Ben şu anda bunu neden hissediyorum.” diye suçlamamanız.


Duygularınızı anlamlandırmadan, yaşanan anın şokuyla kendinizi geri plana atmanız sonradan psikolojik ya da fiziksel yorgunluk, stres, motivasyon kaybı, hastalık ya da travma gibi durumları gün yüzüne çıkarabilir. Bunun olmaması için yapabileceğinizin şey; en iyisini zaten yapmakta olduğunuzu kendinize hatırlatmak. Potansiyelinizin sınırlarını zorlayıp kendinizi yorar ve yaptıklarınızı azımsarsanız kendi yeterlilik algınıza zarar verebilir ve yine sonradan çıkabilecek sorunlara temel hazırlıyor olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda mümkün olduğunca çabuk bir şekilde kabullenme aşamasına ulaşmak önemlidir. Bu kendinizi kabullenmeye zorlayın demek değil! Sadece potansiyeliniz çerçevesinde neler yapabildiğinizi keşfedip yaşanan duruma mümkün olduğunca çabuk adapte olmaya çalışmaktır. Umarım bu süreci olabildiğince hafif bir şekilde atlatmayı başarabiliriz. Hepimize geçmiş olsun.
İyi dileklerimle,
DDC

Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir