Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi
Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralama organizasyonuna ve kullanılan kriterlere göre değişmektedir. Bu üniversiteler, yüksek nitelikli öğretim üyeleri ve güçlü akademik programları ve harika araştırmaları ile tanınırlar. Birçoğu mühendislik, bilim ve tıp gibi belirli alanlarda güçlü bir üne sahiptir. İşte karşınızda Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversiteleri:

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi ve dünyanın hayatta kalan en eski ikinci üniversitesidir. Oxford, 120’den fazla Olimpiyat madalyalı, 26 Nobel Ödülü sahibi, yedi şair ödüllü ve 30’dan fazla modern dünya lideri (Bill Clinton, Aung San Suu Kyi, Indira Gandhi ve 26 İngiltere Başbakanı dahil) dahil olmak üzere 250.000’den fazla kişiden oluşan bir mezunlar ağına sahiptir. Tim Berners-Lee, Stephen Hawking ve Richard Dawkins gibi bilim adamları Oxford’da yetişmişlerdir.

Harvard Üniversitesi

1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, ABD’deki en eski üniversitedir. kurumunun 45’ten fazla Nobel ödüllü, 30’dan fazla devlet başkanı ve 48 Pulitzer ödüllü kişiyle bağlantısı var. 400 binden fazla dünya çapında mezuna sahiptir. Harvard’ın 12 derece veren Okulu ve Harvard Radcliffe Enstitüsü vardır. Ayrıca profesyonel ve yaşam boyu öğrenenler için yönetici eğitimi, sürekli eğitim ve çevrimiçi kurslar dahil olmak üzere sayısız diploma dışı fırsatı sunmaktadır.

Cambridge Üniversitesi

1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi, dünyanın hayatta kalan en eski dördüncü üniversitesidir. Cambridge, dünyanın her köşesinden ve her kültürden 18.000’den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. Öğrencilerinin yaklaşık 4.000’i uluslararası ve 120’den fazla farklı ülkeden gelmektedir. Üniversitenin en önemli mezunları arasında 11 Fields Madalyası sahibi , yedi Turing Ödülü sahibi , 47 devlet başkanı , 14Britanya başbakanları , 194 Olimpiyat madalyalı sporcular vardır.  Dünya tarihinin disiplinler arası en dönüşümsel ve ikonik figürlerinden Francis Bacon , Lord Byron , Oliver Cromwell , Charles Darwin , Stephen Hawking , John Maynard Keynes , John Milton , Vladimir Nabokov , Jawaharlal Nehru , Isaac Newton , Bertrand Russell , Manmohan Singh , Alan Turing , Ludwig Wittgenstein gibi  Cambridge mezunudur.

Yaklaşık 150 fakülte ve diğer kurumları barındıran altı okul, üniversitenin kolejlerine yayılmıştır. Altı okul şunlardır: Sanat ve Beşeri Bilimler, Biyolojik Bilimler, Klinik Tıp, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Fiziksel Bilimler ve Teknoloji. Üniversite, aralarında toplamda 15 milyondan fazla kitap bulunan 100’den fazla kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. 

Stanford Üniversitesi

Stanford, California’da bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Kaliforniya’nın Silikon Vadisi’nin kalbindedir ve üniversite, girişimci ruhuyla tanınır. Uluslararası akademik sıralama yapan saygın kuruluşlar tarafından tüm dünyada sürekli olarak ilk 3’e girmeyi başarmaktadır.

18 bağımsız laboratuvar, merkez ve enstitünün yanı sıra üç akademik okul ve dört meslek okulu içinde 40 bölümü barındıran 700 büyük üniversite binası bulunmaktadır. Mezunlar arasında 30 yaşayan milyarder, 17 astronot, 18 Turing Ödülü sahibi ve iki Fields Madalyası sahibi bulunmaktadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, Massachusetts şehrinde bulunan bağımsız, karma eğitim veren, özel bir araştırma üniversitesidir. 1861’de kurulan MIT, “ulusa ve dünyaya en iyi şekilde fayda sağlayacak bilim, teknoloji ve diğer çalışma alanlarında daha fazla bilgi edinmeyi ve öğrencileri hazırlamayı” amaçlamaktadır. Üniversite, 85 Nobel Ödülü Sahibi, 58 Ulusal Bilim Madalyası sahibi, 29 Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası sahibi ve 45 MacArthur Üyesine sahiptir.

MIT şu anda beş farklı okul halinde organize edilmiştir: mimarlık ve planlama, mühendislik, beşeri bilimler, sanat ve sosyal bilimler, yönetim bilimleri. Yaklaşık 1.000 öğretim üyesine ve 11.000’in üzerinde lisans ve yüksek lisans öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. MIT’nin mevcut araştırma alanları arasında dijital öğrenme, sürdürülebilir enerji, Büyük Veri, insan sağlığı ve çok daha fazlası bulunmaktadır.

Kampüs, Cambridge içinde 168 dönüm üzerine kuruludur ve 18 öğrenci yurdu, 26 dönüm oyun alanı, 20 bahçe ve yeşil alanın yanı sıra 100’den fazla kamu sanat eserine sahiptir.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Dünyanın en iyi akademik kurumları arasında yer alan Caltech, yaklaşık 2400 öğrencisiyle dünyanın en seçkin üniversitelerinden biridir. Teknoloji öğretimi ve araştırmasına güçlü bir vurgu yapan altı akademik bölümü vardır. Üniversite, en yetenekli öğrencilerin yalnızca küçük bir kısmının kabul edilmesini sağlayan rekabetçi bir kabul sürecine sahiptir. hem kampüste hem de küresel olarak yüksek bir araştırma çıktısına ve birçok yüksek kaliteli tesise sahiptir. Buna Jet Tahrik Laboratuvarı, Caltech Sismoloji Laboratuvarı ve Uluslararası Gözlemevi Ağı dahildir.

Princeton Üniversitesi

Princeton, ABD’deki en eski üniversitelerden biridir ve dünyanın en ünlü yüksek öğretim kurumlarından biri olarak kabul edilir.

lisans öğrencilerinin yüzde 98’inin kampüste yaşadığı dört yıllık eğitimin tamamı boyunca tüm lisans öğrencilerine yatılı konaklama imkanı sunmaktadır. Öğrenci topluluğu, toplamda 10.000’den az olan nispeten küçüktür ve uluslararası öğrenciler, lisans öğrencilerinin yüzde 12’sini oluşturmaktadır.

Nobel ödülü kazanan önemli mezunlar arasında fizikçiler Richard Feynman ve Robert Hofstadter ile kimyagerler Richard Smalley ve Edwin McMillan yer alıyor.

Princeton, aynı zamanda Beyaz Saray’a girmeden önce üniversitenin başkanı olan James Madison ve Woodrow Wilson adlı iki ABD başkanını da eğitti. Diğer seçkin mezunlar arasında Michelle Obama, aktörler Jimmy Stewart ve Brooke Shields, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Apollo astronotu Pete Conrad yer alıyor.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley

Bir kamu araştırma üniversitesi olan University of California, Berkeley, ABD’deki en prestijli devlet üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Üniversite, yaklaşık 27.000 lisans öğrencisi ve 10.000 lisansüstü öğrencisine ev sahipliği yapan San Francisco’nun Körfez Bölgesi’nde yer almaktadır.

Berkeley fakültesi, çoğu fizik, kimya ve ekonomi alanlarında olmak üzere 19 Nobel ödülü kazanmıştır. Önemli mezunlar arasında romancı ve gazeteci Jack London, Oscar ödüllü aktör Gregory Peck, eski başbakan ve Pakistan cumhurbaşkanı Zülfikar Ali Butto, yazar Joan Didion ve Kadınlar Dünya Kupası ödüllü ABD’li futbolcu Alex Morgan yer almaktadır.

Kampüsteki ilgi çekici yerler arasında 1890’da kurulan Botanik Bahçesi ve üniversitenin spor takımları tarafından kullanılan 60.000 kişilik California Memorial Stadyumu yer alır. Altın Ayı, Berkeley’in spor takımlarının simgesidir.

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi, ABD’deki en eski üçüncü yüksek öğretim kurumu olan özel bir Ivy League araştırma üniversitesidir. Üniversite 14 okuldan oluşur ve öğrenciler bir bölüm ana dalını seçmeden önce beşeri bilimler ve sanat, fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayan bir sosyal bilimler müfredatını takip eder. Öğrenciler ayrıca yazma becerileri, nicel muhakeme ve yabancı dil eğitimi alırlar. Yaklaşık beş öğrenciden biri uluslararasıdır ve tüm lisans öğrencilerinin yarısından fazlası üniversiteden burs veya hibe almaktadır.

Yale’in 25 milyar $’ı (17,3 milyar £) aşan bir bağışı vardır, bu da onu dünyanın en zengin ikinci eğitim kurumu yapar ve 15 milyondan fazla cilde sahip olan bir kütüphaneye sahiptir.

Dört Yale mezunu Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzaladı ve üniversite beş ABD başkanı yetiştirdi: William Howard Taft, Gerald Ford, George HW Bush, Bill Clinton ve George W. Bush. Ekonomist Paul Krugman da dahil olmak üzere yirmi Yale mezunu Nobel ödülü kazanırken, 32 mezun Pulitzer Ödülü kazandı. Diğer önemli mezunlar arasında ABD dışişleri bakanları Hillary Clinton ve John Kerry ile aktris Meryl Streep yer alıyor.

Imperial College Londra

Imperial College London, İngiltere’nin önde gelen kurumlarından biridir. Bilim, mühendislik, tıp ve işletme olmak üzere dört ana alana odaklanan kolejin yaklaşık 15.000 öğrencisi ve 8.000 personeli vardır. Imperial, yalnızca bilim, teknoloji, tıp ve ticarete odaklanır. Ana kampüs South Kensington’dadır ve White City’de bir yenilik kampüsü vardır.

Kurumun kökleri, Prens Albert’in Londra’nın South Kensington bölgesini bir eğitim merkezi haline getirme vizyonuna dayanmaktadır; kolejler yakındaki Doğal Tarih Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi ve Bilim Müzesi ile birliktedir. Kurum, penisilini keşfeden Sir Alexander Fleming de dahil olmak üzere 14 Nobel Ödülü sahibidir. Ünlü mezunlar arasında bilim kurgu yazarı HG Wells da yer almaktadır.

Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir