Erasmus+ Nedir? Öğrenciler İçin Yurt Dışı Staj İmkanları
Erasmus+ Nedir? Öğrenciler İçin Yurt Dışı Staj İmkanları

Erasmus+ Nedir? Öğrenciler İçin Yurt Dışı Staj İmkanları

Erasmus programı, Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir staj ve öğrenci değişim programıdır. Program, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede bulunan üniversiteler arasında öğrenci ve stajyerlerin değişimini hedeflemektedir.

Erasmus+ ise Erasmus programının genişletilmiş bir versiyonudur ve eğitim, gençlik ve sporu kapsamaktadır. Erasmus+ programı, Avrupa Birliği üyesi ülkeler dışında Avrupa dışında bulunan ülkelerde de uygulanmaktadır.

Erasmus programı, öğrencilerin yurt dışında eğitim almalarını ve yeni kültürler keşfetmelerini sağlar. Öğrenciler, Erasmus programı kapsamında birkaç haftadan birkaç yıla kadar yurt dışında kalabilirler. Program ayrıca, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmesi için de fırsat sunar.

Erasmus+ programı ise, gençlerin yurt dışında gençlik değişim projelerine katılmalarını ve yeni kültürler keşfetmelerini hedeflemektedir. 2021-2027 programı, sosyal içermeye, yeşil ve dijital geçişlere ve gençlerin demokratik yaşama katılımını teşvik etmeye güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Ayrıca, Erasmus+ programı, öğretmenlerin yurt dışında eğitim programlarına katılmalarını ve yeni eğitim teknikleri keşfetmelerini de amaçlamaktadır.

Erasmus programı ve Erasmus+ programı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir ve katılımcıların büyük bir bölümünün ücretleri karşılanmaktadır. Programlar, öğrencilerin akademik başarılarını artırmak ve gelecekteki iş fırsatlarını geliştirmek için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Erasmus+ aynı zamanda dil becerilerini geliştirmek, özgüven ve bağımsızlık kazanmak ve kendinizi yeni bir kültürle tanıştırmak için bir fırsattır.

Öğrenciler için yurt dışı stajları

Erasmus+, mevcut Program Ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve yüksek lisans düzeyinde kayıtlı öğrenciler ile doktora adayları için herhangi bir işyerinde yurtdışındaki stajları (iş yerleştirmeleri, stajlar) desteklemektedir. Bu fırsatlar yeni mezunlara da açıktır.

Erasmus Öğrenci Ağı tarafından geliştirilen Erasmus Stajyer Staj Portalı , şirketlerden Erasmus+ staj fırsatları bulmanıza yardımcı olabilir.

Süre

Yurt dışı stajları 2 ila 12 ay arası Erasmus+ desteği alabilir.

Öğrenciler ve yeni mezunlar, yurtdışında kısa bir fiziksel kalış (5 ile 30 gün arasında) ile sanal bir süreyi birleştirmek anlamına gelen harmanlanmış bir hareketlilik de yapabilirler.

Stajyerler, Erasmus+ stajını yurtdışındaki bir eğitim dönemiyle de birleştirebilir .

Koşullar

Erasmus+ stajyerlikleri, Erasmus+ Yüksek Öğrenim Beyannamesine sahip bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı tüm öğrencilere açıktır .

Staj, derece ile ilgili öğrenme ve kişisel gelişim ihtiyaçları ile ilgili olmalı ve mümkün olan her yerde çalışma programına entegre edilmelidir.

Staj, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kuruluşta yapılabilir (AB kurumları, organları ve ajansları hariç).

Finansal destek

Erasmus+ hibe seviyeleri Erasmus+ Program Rehberinde yayınlanmaktadır .

Nasıl Başvurulur ?

Yükseköğretim kurumunuzun uluslararası ofisi veya Erasmus+ ofisi aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz . Kendi başınıza katılmak istiyorsanız,  üniversiteniz, eğitim merkeziniz, şirketiniz vb. bir kuruluş aracılığıyla başvurmanız gerekecektir.

Erasmus programı ve Erasmus+ programı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Avrupa Birliği’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz

Şurada paylaş:

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir