Implicit Association Tests – Örtük Çağrışım Testi

Örtük çağrışım testi, kişinin bilinçaltındaki düşünceleri, hisleri ve dürtüleri ortaya çıkarmak için kullanılan bir psikolojik testtir. Bu testte, katılımcıya bir dizi kelime veya görüntü gösterilir ve katılımcının ilk aklına gelen kelime veya görüntüyü belirtmesi istenir. Bu, bilinçaltındaki düşüncelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Örtük çağrışım testi, psikoterapide, kişilik değerlendirmelerinde, pazarlama araştırmalarında ve diğer alanlarda kullanılmaktadır. Örtük çağrışım testleri, birçok farklı şekilde uygulanabilir ve farklı amaçlar için kullanılabilir.

Örtük çağrışım testlerinin bazı örnekleri şunlardır:

IAT (Implict Association Test): Bu testte, katılımcılara farklı kelimeler veya görüntüler gösterilir ve katılımcıların bunları birbirine bağlama hızları ölçülür. Bu test, özellikle önyargı ve stereotiplerle ilgili araştırmalar için kullanılır.

Akademiklink tarafından hazırlanan (IAT) Örtük Çağrışım Testi’ni yapmak için tıklayın.

Kaynaklar:

Greenwald, A. G., McGhee, D. E., & Schwartz, J. L. (1998). Measuring individual differences in implicit cognition: The implicit association test. Journal of personality and social psychology, 74(6), 1464.

Nosek, B. A., Greenwald, A. G., & Banaji, M. R. (2005). Understanding and using the implicit association test: II. Method variables and construct validity. Personality and social psychology review, 9(2), 166-180.

Payne, B. K., Cheng, C. M., Govorun, O., & Stewart, B. D. (2005). An inkblot for attitudes: Affect misattribution as implicit measurement. Journal of personality and social psychology, 89(3), 277.

Şurada paylaş:

“Implicit Association Tests – Örtük Çağrışım Testi” için 3 yanıt

  1. leon avatarı
    leon

    bazı seçenekleri kendim secemiyorum. ”e” ye basmak ısterken test ılerlemıyor ve mecburen ”ı” ya basıyorum. sonuc kısmında ıse tepkı suresı verılıyor.

  2. Gökçe Kapçı avatarı
    Gökçe Kapçı

    Bazı sorulara istediğim cevabı veremiyorum. Bir kelime çıkıyor örneğin güven “e” ye basıyorum ama kabul etmiyor ben de diğerine basmak zorunda kalıyorum. Ayrıca sonuç olarak sadece tepki süresini verdi başka bir sonuç yok mu. Bu kadar mı sonuç?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir