Her zaman olduğu gibi kitap okurken mayışmaya başlamıştım ve aniden bu problemi sadece benim mi yaşadığıma dair araştırma hissiyatı duydum ve kolları sıvadım. Cevap hayırdı ve detayları sizinle paylaşacağım.

Neden Uyumak Bizi Uykulu Hissettirir? (Why Does Reading Make You Sleepy – Popular Science) makalesini incelediğimde, okumanın rahatlatıcı bir aktivite olduğunu ve gün içerisinde yaşamış olduğumuz ‘beyin yorgunluğunun’ etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ‘Beyin Yorgunluğunu ‘yoğun okuma sonrasında da ortaya çıkabildiği gözlemlenmiş. Kitap okumak beyinde birçok zihinsel aktiviteyi tetikler ve beynin yorgunlukta birlikte uyku ihtiyacı hissedebilir. Daha basit bir açıklamasa ise okuma sırasında yaşadığımız rahatlama hali uyku hissi yaratabilir. Bunlara ek olarak, okuma aktivitesini karanlık bir ortamda yapıyorsak uyku hormonu olan melatoninin devreye girmesi de olabilir. Kitap okuma aktivitesini karanlık ortamda yaparsak uyku düzenimize katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Bu konu hakkında okuduğum başka bir makalede (Neden Kitap Okurken Uykulu Hissederiz? /Why Do Wet Get Sleepy When We Read? – Verywell Mind) beyin yorgunluğuna katıldığını ve ayrıca düşük frekanslı seslerin (kitap sayfaların çevrilmesi vb.) uyku halini oluşturabileceğini savunuyor ve bu seslerin beynin alfa dalgalarını tetiklemesiyle uyku hissinin meydana geleceğini ifade ediyor.

Bu konu hakkında size paylaşacağım son makalede ise (Neden Kitap Okurken Uykulu Hissederiz?  /Why Do We Get Sleepy When We Read? –  HuffPost) beyinde oluşan yavaş dalgalardan bahsediyor ve bu yavaş dalgaların kişiyi rahatlatması ve bu rahatlama sonucunda uykumuzun geldiğini açıklıyor. Diğer iki makaleden farklı olarak kişinin kitap okurken zihninin başka yere kaymasının da uyku hissini meydana getirebileceğini vurguluyor ayrıca kişilerin genellikle yatmadan önce kitap okumasını bundan kaynaklandığını ifade ediyor.

Görmüş olduğunuz gibi üç makalenin de birbirlerine benzer yönleri olduğu aşikâr ve üçü de birbirleriyle çelişecek ifadeler kullanmıyor. Bu olayın sadece benim başıma gelmediğini görmek beni mutlu etti. Hepinize verimli kitap okumalar ve eğer uykuya dalarsanız iyi uykular diliyorum.

Muhammed Burak DEĞİRMENCİ

Kaynakça:

Cherry, K. (2019, January 28). Why Do You Get Sleepy When You Read? Verywell Mind. Retrieved from https://www.verywellmind.com/why-do-you-get-sleepy-when-you-read-2795297

Yong, E. (2016, September 22). Why Does Reading Make You Sleepy? Popular Science. Retrieved from https://www.popsci.com/why-does-reading-make-you-sleepy/

Klein, S. (2017, March 16). Why Do We Get Sleepy When We Read? HuffPost. Retrieved from https://www.huffpost.com/entry/why-do-we-get-sleepy-when-we-read_n_58ca4a4ce4b07112b6472c1e

                                                                                       

Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir