Kripto Para Nedir?  Avantajları ve Yaratacağı Riskler Nelerdir?
Kripto Para Nedir? Avantajları ve Yaratacağı Riskler Nelerdir?

Kripto Para Nedir? Avantajları ve Yaratacağı Riskler Nelerdir?

Şifreli para anlamına gelen kripto paralar, günümüzde birçok kişi, kurum ve hatta devlet tarafından kullanılıyor ya da kullanılması planlanıyor. Bu dijital paralar, şifreleme yöntemi ile kişilerin sanal hesaplarına/ cüzdanlarına aktarılıyor ve şifreleme ile harcanabiliyor. Kripto paraların birçok kişi tarafından giderek daha fazla tercih edilmesinde kâğıt paraya göre bazı avantajları olması etkili olmaktadır.

Kripto

Kripto para birimleri neden tercih ediliyor?

Kripto paralar, uluslararası ödemeler sistemine birkaç avantaj sağlamıştır. İlk olarak geleneksel ödemeler sisteminin yapısını değiştirmiş ve yüksek hızlı işlem hızı sağlamıştır. 7/24 gerçekleşen ve coğrafi konumdan bağımsız, onay süreçlerinin hızlı olduğu bir işlem sistemi yaratmıştır.

İkincisi, kripto paralar sınır ötesi para transferlerinin kolaylaşmasını sağlayabilecek bir araçtır.

Üçüncü avantajı ise maliyetinin düşük olmasıdır. Kripto paraların kullanılmasında döviz kuru masrafları bulunmamaktadır.

Ulaşılabilir ve Aktarılabilir

Kripto paraların ulaşa bilirliğinin kolay olması bir başka avantaj olarak kabul edilebilir. İnternetin ve akıllı telefon veya bilgisayarın olduğu her yerde ve zamanda herkes tarafından bankacılık işlemi gerekmeden kullanılabilir. Bu durum banka kartları kullanmayan ve kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyen kullanıcılar için özellikle faydalı olmaktadır.

Kripto paralar riskli mi ?

Ancak kripto paralar önemli riskler de taşımaktadır. Kripto paraların uluslararası ödemeler sistemine getirdiği riskler ise şöyle açıklanabilir: İlk olarak kripto paraların kime ait olduğunun bilinememesi ve bir merkezinin olmaması mali suçlar açısından risk yaratmaktadır. Aynı zamanda güvenlik eksiği bulunmaktadır, tüketici koruması yoktur. Örneğin, teknik bir sorun ya da siber saldırı sonucu kripto paraların çalınması durumunda sanal paranın geri ödenmesi zor bir süreçtir. Çünkü sorunu çözecek bir merkez bulunmamaktadır.

Kripto paraların kime ait olduğunun bilinmemesi bir ülkenin mali bütünlüğü ve finansal sistemi için risk yaratabilir. Kripto paralar üzerinden terörizm finansmanı, kara para aklama ve vergilerden kaçınmak için kullanılabilir. Bu durum da yabancı ülkeler ile finansal ilişkiler ve bankacılık için risk oluşturabilir.

 Kripto paraların taşıdığı en önemli risk ise arzının sınırlı olmasıdır. Bu durum kripto para biriminin hızlı dalgalanmasına ve spekülasyon için açık olmasına neden olmaktadır. Tüm bu riskler gelecekte kripto para kullanıcı sayısının artması ile ciddi boyuta ulaşabilir ve finansal istikrar için risk oluşturabilir.

Diğer yandan günümüzde merkez bankaları tarafından sanal para geliştirme çalışmaları başlansa da merkezi para ve ödemeler sisteminin avantajları bu durumu biraz yavaş gelişmesine neden olmaktadır. Özellikle merkezi paraların kripto paraların aksine yasal olması, şeffaflık barındırması, tüketicileri koruması ve finansal bütünlük sağlaması merkezi para ve ödemeler dengesinin en önemli avantajlarındandır.

Adrian, T., & Brown, R. W. (2021, 7 26). Cryptoassets as National Currency? A Step Too Far. IMFBlog: https://blogs.imf.org/2021/07/26/cryptoassets-as-national-currency-a-step-too-far/ 
Eğilmez, M. (2017, 11 Kasım). Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain [Blog yazısı]. Erişim adresi: https://www.mahfiegilmez.com/2017/11/kripto-paralar-bitcoin-ve-blockchain.html
REIFF, N. (2021, 8 Şubat). What Are the Advantages of Paying with Bitcoin? Investopedia: https://www.investopedia.com/ask/answers/100314/what-are-advantages-paying-bitcoin.asp
Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir