ÖLMEDEN ÖNCE HERKESİN İZLEMESİ    GEREKEN FİLMLER
ÖLMEDEN ÖNCE HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN FİLMLER

ÖLMEDEN ÖNCE HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN FİLMLER

  1. Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

Stephen King’in romanından uyarlanan Frank Darabont’un filmi, görünüşte umutsuz Shawshank Eyalet Hapishanesindeki hayatı, içerideki iki adamın bakış açısıyla anlatıyor.

2. WALL-E

WALL-E, çöpleri temizleyen yalnız bir robotun hikâyesidir. Bu, kulağa canlandırılmış bir başyapıtın başlangıcı gibi gelmese de film, aşk, çevrecilik ve insanlık üzerine güzel bir animasyon hikâyesi.

3. Schindler’s List

Steven Spielberg’in filmi, Holokost sırasında binlerce Yahudi’nin hayatını kurtaran Alman sanayici Oscar Schindler’in hikâyesini anlatıyor. Film, yirminci yüzyılın ortalarındaki korkuları ve yaşanılanları ayrıntılı olarak tasvir ederek anlatıyor.

4.The Pianist

Polonyalı bir Yahudi müzisyen, II. Dünya Savaşı’nın Varşova gettosunun yıkımından kurtulmak için mücadelesini konu alıyor.

5. InterstellaI

Bir kâşif ekibi, insanlığın hayatta kalmasını sağlamak için uzayda bir solucan deliğinden geçer. Kaynak eksikliği insan ırkının neslinin tükenmesine neden olmadan önce, Dünya’nın yaşanabilir bir gezegen bulmak için son şansıdır.

6.Good Will Hunting (Can Dostum)

M.I.T.’de hademe olan Will Hunting, matematik konusunda yeteneklidir, ancak hayatında yön bulmak için bir psikologdan yardıma ihtiyacı vardır.

7. Trumanshow

Bir sigorta satıcısı, tüm hayatının aslında bir realite TV şovu olduğunu keşfeder.  Bir aldatmanın içinde olduğunu farkedince kaçmaya başlar.  Hayatını ve çevresindeki insanları sorgulamaya başlar.

8. Green Book

Bir işçi sınıfı İtalyan-Amerikalı fedai, 1960’ların Güney Amerika’sında bir mekân turunda bir Afrikalı-Amerikalı klasik piyanistin şoförü olur. 1960’ların güney Amerika’sındaki aşırı ırkçılığın ortasında, Afro-Amerikalı bir piyanist, kendisini mekânlarında gezdirmesi için bir İtalyan Amerikalı fedainin hikâyesi.

9. A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Zeki ama asosyal bir matematikçi olan John Nash, kriptografide gizli çalışmayı kabul ettikten sonra, hayatı kabusa dönüşür.

10. The Green Mile (Yeşil Yol)

John Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Çocuk cinayeti ve tecavüzle suçlanan, ancak gizemli bir yeteneği olan siyah bir adamdır. Death Row’daki gardiyanların hayatı bu gizemli suçlu ile değişir.

11. Hidden Figures (Gizli Sayılar)

ABD uzay programının ilk yıllarında NASA’da hayati bir rol oynayan Afrikalı-Amerikalı matematikçilerden oluşan bir ekibin hikayesi. 60’lı yılların Amerika’sında ırkçılığı tüm gerçekliğiyle ortaya koyan bir yapıt. Aynı zamanda soğuk savaş dönemindeki uzay yarışlarını da tanık oluyorsunuz.

Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir