Geçtiğimiz gün, bildiğiniz gibi Konya Şehir Hastanesi’nde doktor Ekrem Karakaya öldürüldü. Haberin detaylarına ilişkin yazılara, hakkında haber yapılmasının engellenmeye çalışılmasına rağmen birçok kaynaktan ulaşabilirsiniz. O nedenle fazla detaya girmiyoruz hocam.

Geçtiğimiz yıllarda da birçok doktor, akademisyen ve dahası cinayete kurban gitti. Hastası, öğrencisi ya da meslektaşı tarafından öldürülen kimselere dair birçok haber duyduk. Peki gerekli önlemler alındı mı? Hayır! Zaten önlem alınmış olsa bu cinayetlerin devamı nasıl gelebilirdi ki? Ülke olarak yas tutup onlar adına üzülmek ve belki birkaç yerde bu acı durumu paylaşmaktan öteye geçemedik. Şimdi de aynısı tekrarlanıyor. Belki birkaç güne kadar da unutulup gider.

Şimdi size soruyorum, çalıştığınız yerde gerçekten güvende misiniz? Kendinizi herhangi bir tehlikeye karşı korunaklı hissediyor musunuz? Bu ve buna benzer haberlerin üstünün örtülmesi demek daha nicesinin hayatını riske atmakla eşdeğer! Öldürülen doktorun arkasından bu istifaların gelmesi ve yüzlercesinin sokaklara dökülmesi o yüzdendir. Yoksa kim hayatını geçindirmesini sağlayan işini öylece kenara itmek ister ki?

Bunları okurken “Ben güvendeyim.” ya da “İyi ki falanca yerde çalışıyorum da risk altında değilim.” diye de düşünmüş olabilirsiniz. Eminim şimdiye kadar cinayete kurban giden çalışanlar da aynı şeyleri belki bir gün öncesinde düşünmüşlerdir. O nedenle bireysel güvenliğimizin toplumsal boyutta düşünülmemesi önemlidir hocam. Bir bütün olarak hareket etmek, birbirimizi korumak ve yaşanan olaylardan ders çıkarmalıyız ki ilerleyebilelim.

Bu yaşanan olaylardan dolayı  AkademikLink ekibi olarak çok üzgünüz. Doktorumuz Ekrem Karakaya’nın kendisine rahmet,  ailesi ve yakınlarına da sabır diliyoruz. Ülkece başımız sağ olsun.

Deniz Dide Coşkun

Şurada paylaş:

“Sağlık Çalışanlarına Şiddet Hakkında” için bir yanıt

  1. Merve Nur avatarı
    Merve Nur

    Yazınız için teşekkür ederiz Deniz Hocam. Sizin gibi düşünen insanların oluğunu bilmek bize umut veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir