Covid-19 pandemisi ile hayatımıza giren uzaktan çalışma, çoğu insanın ofis dışında çalışmaya uyum sağlaması ile kalıcı hale gelmeye başladı. Bazı şirketler kalıcı olarak uzaktan çalışma seçeneği sunarken bazı şirketler haftanın belirli günü uzaktan çalışma seçeneği sunmaya başladılar. Covid-19 kısıtlamaları azalırken ve ekonomik durgunluklar yaşanırken uzmanlar uzaktan çalışmayla ilgili eğilimleri ve uzaktan çalışmanın geleceğini araştırmaya başladılar. Gelecekte kaç kişi uzaktan çalışacak? İşletmeler buna nasıl uyum sağlayabilecek? Uzaktan çalışırken üretkenlik düşer mi?

2020 yılından beri devam eden uzaktan çalışma eğilimi, özellikle finans, sigortacılık, bilgi teknolojisi, grafik tasarım, dijital pazarlama, e- ticaret ve yazılım mühendisliği gibi sektörlerde daha fazla gerçekleşti. Forbes’in yayınladığı makaleye göre 2025 yılına kadar, işgücünün tahminen %70’i ayda en az beş gün uzaktan çalışacak. Büyük teknoloji şirketleri bu eğilimi destekleyenlerin başında geliyor. Twitter. Spotify, Facebook ve Dropbox çalışanlarına süresiz olarak evden çalışabileceklerini açıklayan şirketlerden sadece birkaçı.

 Uzaktan çalışma üretkenlik kaybı yaratmıyor

Uzaktan çalışmada en büyük endişe verimliliğin nasıl sağlanacağı ve arttırılacağı olmaktadır.  Araştırma sonuçları uzaktan çalışmada çalışanların kendilerini daha üretken hissettiklerini ve doğru dijital çözümler ile verimliliğin sağlandığını belirtmektedir. Danışmanlık firması Mercer tarafından yapılan bir anket sonuçlarına göre işverenlerin %94’ü, çalışanları uzaktan çalışırken bile üretkenliğin pandemi öncesi ile aynı veya daha yüksek olduğunu söyledi.

McKinsey and Company’e göre uzaktan çalışma, sık ve sağlam iletişimin sağlanmasına bağlı. İş planları, güncellemeler, bölümler arası güçlü iletişim çalışanların üretkenliği için en önemli unsurlar.

Uzaktan çalışmanın geleceği, dijital altyapının gelişimine bağlı

İşletmelerin, personelin verimli bir şekilde çalışmasına ve iş birliği yapmasına olanak tanıyan dijital çözümlere yatırım yapması gerekiyor. Özellikle şirketlerin siber güvenliği sağlayacak yatırımlar yapması ve verileri nasıl güvence altına alması gerektiğini belirlemesi gerekiyor.

Ücretler ve terfi

Bazı şirketler uzaktan çalışan işçilerinin ücretini azaltırken bazı şirketler ise işçilerine yüksek ücret vermeye devam etmektedir. Gelecekte büyük çoğunluk evden çalışmaya devam ederse hiçbir firma maaş azaltma yöntemini seçmeyecektir. Evden çalışma elbette ki insan ilişkilerini etkilediğinden kariyerinizi etkileyebilecek fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Yüz yüze daha fazla zaman geçiren kişilerin diğerlerinden daha hızlı ilerleme avantajına sahip olma riski vardır. Önemli şirketin liyakat ve nesnel değere dayalı mı promosyon verip vermemesidir. Eğer şirket çalışanların performansına göre nesnel değerlendirme yapıyorsa bu durumda uzaktan çalışma kariyer ilerlemesinde fazla engel oluşturmayacaktır.

Molla. R. (2022). The future of remote work, according to 6 experts. Vox. https://www.vox.com/recode/23205039/future-remote-work-experts-promotion-recession
Castrillon, C. (2020). This Is the Future Of Remote Work In 2021. Forbes. https://www.forbes.com/sites/carolinecastrillon/2021/12/27/this-is-the-future-of-remote-work-in-2021/?sh=670d56dd1e1d
Şurada paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir