Akademiklink Kısa Depresyon Testi

PHQ-9 olarak bilinen bu kısa anket, hastalığın varlığını ve ciddiyetini taramak amacıyla bireylere verilen 9 soruluk bir araçtır. PHQ-9, DSM-IV kriterlerine göre depresyon tanısı koymak için kullanılabilir. Bu anket 9 sorudan oluşur ve tamamlanması 3 dakika sürer.

Cevap sklası:
0 = Hiç yok
1 = Bazı günler
2 = Çoğunlukla
3 = Neredeyse her gün day
Son iki haftayla ilgili olarak aşağıdaki soruların her biri için bir seçenek işaretleyin.

Son iki hafta içinde, aşağıdakilerden herhangi biri sizi ne sıklıkla rahatsız etti?

Sonuçların yorumlanması: Puanlar 0 ile 27 arasında değişmektedir.

* 0-4: Bu, katılımcının depresyon tedavisine ihtiyaç duymayabileceğini gösteren hiç depresyon yok veya minimal depresyon olarak kabul edilir.
* 5-9: Bu hafif depresyon olarak kabul edilir. Bu sonuç karşısında sağlık hizmeti sağlayıcıları, semptomların süresi ve şiddetine bağlı olarak tedavi konusunda klinik yargılarını kullanabilirler.
* 10-14: Bu durum orta dereceli depresyon olarak kabul edilir. Hafif depresyona benzer şekilde, sağlık hizmeti sağlayıcıları bir tedavi süreci belirlemek için klinik yargılarını ve hasta hakkındaki bilgilerini kullanabilirler.
* 15-19: Bu orta derecede şiddetli depresyon olarak kabul edilir.  Bu genellikle ilaç, terapi veya ikisinin bir kombinasyonunu kullanarak depresyon tedavisi gerektirir.
* 20-27: Bu durum ağır depresyon olarak kabul edilir. Bu durum ilaç, terapi ya da ikisinin bir arada kullanıldığı depresyon tedavisini gerektirir.

Sonuçlar